«

»

Ragistaja nr 7 ja krüptogrammi murdmise võistlus

ragistaja7esikaasIlmunud on 2015 jaanuari-veebruari Ragistaja, millest lisaks tavapärastele ristsõnadele leiab ühe saatanlikult raske krüptogrammi murdmise võistluse.

AOSÄMTGMIIGONÄPREUS,
VIMÄNTAOLTUSDTÄLÄ,
AOSDRREAOPOKMONÄPREUS,
ÄSJOOKONTAOLTUSESAATAN.

Lahenda ülaltoodud 16 sõnast koosnev lause, kus iga täht on läbivalt asendatud mingi teise tähega ning sõnavahed on eemaldatud. Ainsateks vihjeteks on, et lauses esineb kolm koma, mis on oma õigetel kohtadel (pärast neljandat, kaheksandat ja üheteistkümnendat sõna) ning et krüptogrammis sisalduvad täpselt samad tähed, mis originaaltekstis.

Juhul kui 15. jaanuariks pole õiget vastust laekunud, avaldatakse Ragistaja kodulehel sel päeval kell 12 lisavihje. Vajadusel avaldatakse uus vihje iga nädala järel: 22. ja 29. jaanuaril, 5. veebruaril jne. Niipea kui õige lahendus on saadetud, avaldatakse see Ragistaja kodulehel käesoleva uudise lisana. Kui arvad lahendust teadvat, saada see meiliga ragistaja[ät]ragistaja.ee või postita Ragistaja Facebooki lehele. Esimesena õige vastuse pakkuja saab auhinnaks 50 eurot.

Täiendus:

Õige lahendus laekus vaevalt tund aega pärast selle võistluse postitamist Ragistaja Facebooki lehele (3. jaanuaril kell 15): KUI ELAD LOODUSE JÄRGI, POLE SA KUNAGI VAENE, KUI VÄÄRKUJUTLUSE JÄRGI, EI MUUTU SA KUNAGI RIKKAKS (tsitaat Senecalt).

Õige vastuse andis Ülle Pärn, kes vastas küsimusele, kuidas lahendus nii kiirelt tuli ja kas krüptogrammristsõnad on ka muidu talle üsna lihtsad:
“Kui ausalt ütlen, siis mulle ei meeldi eriti krüptogrammid, rohkem istuvad tavapärased ristsõnad, kus saab uusi teadmisi. Aga kuna olen parasjagu jonnakas, siis punnitan kuni vastuse kätte saan.”

Ülle lahendas esimesena ka augustis üksnes Ragistaja Facebooki lehel korraldatud sarnase krüptogrammivõistluse. Siis läks lahenduse leidmiseks rohkem aega ja see tuli pärast mitmeid lisavihjeid.

Järgmist krüptogrammivõistlust võib oodata nelja kuu pärast ja tõenäoliselt saab see olema veelgi raskem.