«

»

Krüptomaania 3

km3esikaasRistsõnakogumik Krüptomaania 3 on muutunud õhemaks ja hakkab ilmuma iga kolme kuu järel. A5 formaadis väljaanne sisaldab 65 leheküljesuurust ristsõna. Endiselt leiab siit üksnes selliseid ristsõnu, milles puuduvad tüüpilised ristsõnaküsimused. Need tuleb lahendada erinevate muude vihjete abil – kui tavalistes krüptogrammides tuleb numbrid tähtedeks dešifreerida, siis:

  • 8 sõnagrupiga krüptogrammides (näiteristsõna veebis lahendamiseks) tuleb samuti numbrid tähtedeks dešifreerida, arvestades, et igale numbrile vastab mitu erinevat tähte – samas numbreid on vähem ja kuigi ühtegi tähte pole ette antud, siis paari sõnagrupi puhul on teada, et neist esineb pea alati üks kindel täht (šiffer 1 puhul A umbes 98% juhtudest ning šiffer 8 puhul S umbes 85% juhtudest);
  • Konsonantristsõnades tuleb etteantud konsonantide kõrvale puuduvad vokaalid leida;
  • Uudset tüüpi anagrammristsõnades tuleb tähestiku järgi antud tähed tähendusega sõnadeks ümber paigutada, arvestades, et sõnas korduvalt esinevad tähed on vihjetes esitatud ühekordselt.

Nii et kõigi nende ristsõnade lahendamiseks pole sugugi tarvis tüüpilisi (ristsõna)teadmisi, vaid pigem keelelist vaistu ja keelelist loogikat.

Krüptomaania 3 on müügil veebruari algusest aprilli lõpuni.