«

»

Ragistaja nr 9 ja krüptogrammi murdmise võistlus

ragistaja9ekIlmunud on 2015 mai-juuni Ragistaja, milles tavaristsõnadele auhinnad puuduvad, see-eest on taas võimalik oma dešifreerimisoskust testida järgneva mõistatuse kallal:

ÕPINLOALOPÜPOALPINPOMHVPOAOSÄPULTIRRÄ-LOASPÄLOASOSÖTUSOASÕÕKTÄLUHTUIK-TUKTULEPÜLEPITULPGORILLAOSAKS.

Lahenda ülaltoodud lause, kus iga täht on läbivalt asendatud mingi teise tähega ning sõnavahed ja kirjavahemärgid on eemaldatud (poolitused on siin suvalistes kohtades).

Juhul kui 15. maiks pole õiget vastust laekunud, avaldatakse Ragistaja kodulehel sama uudise all sel päeval kell 12 mõned vihjed. Vajadusel avaldatakse uued vihjed iga nädala järel: 22. ja 29. mail, 5. juunil jne. Niipea kui õige lahendus on saadetud, avaldatakse see Ragistaja kodulehel käesoleva uudise lisana. Kui arvad lahendust teadvat, saada see meiliga ragistaja[ät]ragistaja.ee või postita Ragistaja Facebooki lehele. Esimesena õige vastuse pakkuja saab auhinnaks raamatupoe Rahva Raamat 50-eurose kinkekaardi. Head puremist!

Vihjed (15. mai):
Lauses esineb 13 sõna ja üks koma, mis on pärast neljandat sõna.
Lause esimene ja ühtlasi pikim sõna koosneb 15 tähest.
Lühimad sõnad on 3-tähelised, need on lause viies, üheksas ja viimane sõna.
Lause esimene, kuues, seitsmes ja kaheksas sõna on liitsõnad ja algavad kõik konsonandiga.
Lause kaks viimast tähte on keskkõrged vokaalid.

Täiendus:

Õige lahendus laekus 15. mail kell 16:24: VALGUSTUSAJASTU ALGAS PÄRAST SEDA, KUI LOODUSTEADUSTE SENIKESTEV VÕIDUKÄIK LÕI KÕIKUMA JUMALIKU ABSOLUUTSE TÕE (lause tänavusest vabariigi aastapäeva presidendikõnest).

Õige vastuse andis Eve Jaanson.